bmw x4

Auto okazje, kiedy najlepiej kupić samochód?

Każdy kto planował zakup samochodu zadawał sobie na pewno pytanie: kiedy najlepiej kupić samochód? Czy pora roku, upływający rok modelowy wpływa na cenę i ewentualnie wysokość rabatów? Po tym jak ustalisz budżet, wybierzesz model auta, zastanawiasz się kiedy dokonać zakupu. Czy Twoja decyzja może mieć wpływ na ostateczną cenę? Otóż tak, samochody osobowe mają okresy gdy są po prostu tańsze.

Jest taki moment, gdy pojawia się dobra okazja na zakup nowego samochodu. To okres wyprzedaży. Dealer obniża ceny wyprodukowanych na przełomie poprzedniego roku samochodów. To okazja dla importera na wzbudzenie rynku w niejako martwym okresie oraz wyprzedaż tego co i tak za kilka miesięcy spadnie na wartości z racji wieku. Po prostu wartość niesprzedanego auta spada i tu jest okazja dla konsumenta, który może kupić na początku nowego roku auto zdecydowanie tańsze.

Samochody potrafią być średnio o 10-12% tańsze, a zdarzają się obniżki rzędu 18-20% lub dodatkowe pakiety wyposażenia, czy usług związanych z biznesem jak np. kredyt, ubezpieczenie. Należy jednak trzymać rękę na pulsie ponieważ wyprzedaż modeli samochodów z Europy trwa bardzo krótko. Z reguły kończy się w marcu, sporadycznie można jeszcze otrzymać ciekawą ofertę w okolicach świąt wielkiej nocy.

Odnośnie aut używanych zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że okres zimowy, inni wolą kupić samochód latem. Zima to ciężki okres dla sprzedających samochód. Powodem jest śnieg, niskie temperatury i utrudnione warunki drogowe, jednak dla kupującego jest to dobry czas na zakupy ponieważ łatwiej jest ocenić jak samochód się spisuje pod względem technicznym w najtrudniejszym okresie podczas całego roku. Zimą łatwiej ocenić problemy z układem rozruchowym, akumulatorem, układem napędowym i elektroniką ponieważ warunki zewnętrzne nie oszczędzają pojazdu.

Zakup używanego samochodu w okresie zimowym jest dobry też ze względu na możliwość uzyskania rabatu, wynegocjowania niższej ceny. Głównie dlatego, że sprzedawca ma świadomość utraty wartości z początkiem nowego roku. Drugim powodem jest często to, że sprzedawca szykuje się na zakup pojazdu z wyprzedaży i jest gotów szybko sprzedać pojazd, aby mieć finanse na zakup kolejnego.