fiat 500

Czy teraz jest dobry czas na sprzedaż samochodu?

Ceny aut aktualnie są wyższe niż kiedykolwiek. Rosną one dynamicznie od pewnego czasu i sprawia to, iż wielu kierowców zastanawia się nad tym czy jest to odpowiedni moment na sprzedaż swojego obecnego samochodu. Sprawa niestety nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać i nad tym czy aktualnie jest odpowiedni moment na sprzedanie samochodu osobowego trzeba się mocno zastanowić.

Dlaczego warto sprzedać teraz samochód?

Tak naprawdę powodów za nie ma aktualnie zbyt wiele. Głównym jest to, że samochody aktualnie są znacznie droższe niż wcześniej i jeśli udało nam się kupić auto 2/3 lata temu to jest szansa, że sprzedamy je za cenę wyższą niż ta, którą zapłaciliśmy podczas zakupu. Wiele osób w rosnących cenach widzi więc szansę na zarobek. Czy faktycznie auta o tyle podrożały?

Patrząc na czyste dane to tak samochody podrożały. Mediana cen, czyli środkowa wartość spośród ofert aut używanych w tym momencie wynosi około 23-24 tysięcy złotych. Jest to kwota znacznie wyższa niż ta sprzed wybuchu na przykład pandemii koronawirusa i to pomimo tego, że auta nie stały się na przykład młodsze czy też mniej wyeksploatowane. Dlatego można zauważyć, iż faktycznie auta znacznie zdrożały i sprzedać ich może być niezłym źródłem zarobku. Niestety sytuacja nie jest taka prosta.

Dlaczego nie warto sprzedawać teraz swojego samochodu?

Tutaj powodów znaleźć można już znacznie więcej. Najważniejszy z nich wynika z tego, że cała branża motoryzacyjna znajduje się obecnie w ogromnym kryzysie. Mowa oczywiście o tym, że samochodów po prostu brakuje. Problemy z dostępnością są naprawdę spore i czas oczekiwania może wynosić nawet do roku. Aut, które otrzymamy w ciągu zaledwie 6 miesięcy od zamówienia jest naprawdę niewiele i trzeba mocno dopytywać w salonach, a także liczyć na to, że w ciągu tych 6 miesięcy nie wydarzy się nic co może sprawić, iż będzie brakować kolejnych po na przykład półprzewodnikach, czy też wiązkach kabli części.

Kolejny powód na nie jest równocześnie powodem, który sprawia, że warto teraz sprzedać samochód osobowy. Naturalnie chodzi o fakt, iż auta są coraz droższe. Co nam po tym, że sprzedamy swoje auto za wyższą cenę niż wcześniej skoro inne samochody również podrożały i to, iż nasze cztery kółka są więcej warte wcale nie sprawi, że będziemy w stanie kupić znacznie lepsze auto. Ogromne podwyżki są widoczne szczególnie na rynku aut nowych. Obliczenia dla kosztu leasingu mówią o tym, że auta są droższe nie o te katalogowe 13%. Wartość ta jest znacznie większa i przez wyższe stopy procentowe, inflację i inne czynniki wzięcie auta w leasing czy też kredyt oznacza, że będzie ono nawet o 25% droższe niż w poprzednim roku.

Kiedy więc warto sprzedać swój samochód?

Auto warto sprzedać jedynie w kilku sytuacjach. Pierwsza z nich to oczywiście taka w której kolejne auto jest już gotowe do odbioru lub mamy 100-procentową pewność, że będziemy mogli je otrzymać w najbliższym czasie. Wtedy faktycznie sprzedaż obecnego auta jest opłacalna, gdyż pozwoli na to by sfinansować parę rat leasingu czy też kredytu, bądź kupić komplet kół czy też opłacić polisę AC i mieć na paliwo przez jakiś czas. Auto warto też sprzedać, gdy jesteśmy pewni, że go aktualnie nie potrzebujemy. Jeśli używamy go w mało ważnych przyczynach i wiemy, że poradzimy sobie bez niego to sprzedaż pozwoli na zarobienie, a także oszczędzenie na paliwie, które obecnie jest niesamowicie drogie.

Czy sytuacja na rynku się poprawi?

W tym momencie jak widać sytuacja na rynku nie jest zbyt dobra. Sprzedaż auta oznacza, że będziemy mieć spory problem z zakupem nowego i znacznie lepiej jest po prostu zainwestować w przedłużenie życia obecnego samochodu zamiast męczyć się z trudnymi i żmudnymi poszukiwaniami nowego auta.

Jeśli bardzo nam zależy na wymianie auta to mamy tak naprawdę dwie opcje. Zamówić już teraz nowy samochód w salonie, gdyż w ten sposób zapłacimy obecną cenę, a nasze auto będziemy mogli sprzedać po jeszcze wyższej w momencie, gdy otrzymamy już nowy samochód. Można też po prostu cierpliwie czekać, gdyż o ile motoryzacja znajduje się w kryzysie tak na pewno z niego wyjdzie i może to nastąpić w ciągu najbliższego roku bądź dwóch lat.