samochody

Kiedy najlepiej kupić samochód używany?

Obecnie kupno samochodu używanego nie należy do prostych zadań. Niektóre rzeczy jednak się nie zmieniły i w tym kontekście jesteśmy w stanie wspomnieć, chociażby o momencie, w którym to najlepiej jest się zabrać do takiego działania.

Kupno samochodu używanego – dlaczego obecnie jest tak utrudnione?

Wielu z nas marzy o swoim własnym samochodzie. Najczęściej będzie to jedna z pierwszych decyzji, jaką podejmiemy po zdaniu prawa jazdy. Zaczynamy przeglądać ogłoszenia lub sprawdzamy komisy, aby znaleźć auto, które będzie w stanie odpowiadać nam pod wszystkimi możliwymi względami. Jeżeli jednak dopiero teraz zabierasz się za kupno samochodu, możesz się naprawdę mocno zdziwić – w obecnych okolicznościach to wcale nie musi okazać się takie proste. Oczywiście wszystko rozbija się w tym przypadku o pieniądze, bowiem ceny nie tylko na rynku aut nowych, ale i używanych ostatnimi czasy poszybowały wręcz w górę, a ten trend na razie nie ulega zmianie.

Skok cen w przypadku niektórych modeli, najczęściej tych najtańszych, może czasami przekraczać nawet 50 procent, co jest gigantyczną różnicą. Nie oznacza to oczywiście, że niektóre egzemplarze nie podrożały jeszcze mocniej. Wszystko to oczywiście ma związek z kryzysem motoryzacyjnym, a także bardzo mocno postępującą inflacją w całej Europie, chociaż szczególnie mocno to zjawisko odczuwamy niestety w Polsce.

Taka sytuacja niesie niestety za sobą jeszcze kilka innych problemów. Głównie chodzi o fakt, że bardzo często nieuczciwi sprzedawcy będą chcieli za większą kwotę opchnąć nam złom. Co prawda samochód może prezentować się naprawdę dobrze na zewnątrz, lecz dopiero sprawdzając wszystko, co jest pod spodem będziemy w stanie zauważyć, że dane auto, na które chcemy wydać kilka tysięcy złotych, tak naprawdę nie nadaje się już do niczego. Wszystkie wymienione wyżej powody są powodem, dla którego obecnie samochody używane są naprawdę trudne w zakupie, tym bardziej, że prawdziwe perełki w rozsądnych cenach są w stanie zniknąć z rynku nawet w kilka godzin. Jeżeli więc nie jesteśmy w stanie godzinami przeglądać portali ogłoszeniowych, najlepsze okazje przy odrobinie pecha mogą ciągle nas omijać.

Czy pora roku ma znaczenie w przypadku kupowania samochodu używanego?

No dobrze, opowiadamy o kryzysie w branży, o nie za ciekawej sytuacji na rynkach, lecz w tytule artykułu postawiliśmy trochę inne pytanie. Choć oczywiście warto jest nakreślić pewne tło dotyczące obecnych trudności ze zdobyciem samochodu używanego, z pewnością czekacie na odpowiedź na zupełnie inne pytanie – kiedy tak naprawdę powinniśmy zabierać się za kupno samochodu używanego? Cóż, pora roku naprawdę ma znaczenie i jeżeli chcemy w pełni sprawdzić, czy nasze auto jest w stanie sprostać trudom, powinniśmy się nad tą kwestią poważnie zastanowić.

Większość ekspertów jest co do jednego zgodna – najlepszym momentem na zakup auta jest... zima. Dlaczego jednak tak jest? Przede wszystkim w chłodnych miesiącach, kiedy to warunki na drodze często pozostawiają sporo do życzenia, mamy możliwość dogłębnego sprawdzenia wszelkich systemów bezpieczeństwa oraz komfortu. Dodatkowo jednostka napędowa, akumulator czy elektronika są wtedy o wiele mocniej obciążone, dlatego też, jeżeli auto ma jakieś ukryte wady, zimą będą one w stanie o wiele szybciej wyjść na jaw. Nie można również zapominać o stanie blachy. Która pod wpływem soli drogowej oraz wody wyjątkowo mocno dostaje w kość.

Jak obecnie zaplanować zakup auta używanego?

Skoro wiemy już, że za zakup auta używanego najlepiej zabierać się zimą, rodzi się więc kolejne pytanie – jak przejść całą procedurę zakupu? Jazda próbna to jedno, lecz zdecydowanie warto jest się wsłuchać w pracę silnika, przetestować wszelkie systemy bezpieczeństwa i komfortu, a także udać się na niezależną stację diagnostyczną, dzięki której będziemy mogli bez większego trudu sprawdzić, czy mechanicznie z interesującym nas egzemplarzem wszystko gra. Dzięki temu możliwe będzie dogłębne prześwietlenie auta i upewnienie się, że nie kupujemy kota w worku. W obecnych czasach jest to bowiem niezwykle istotne.