kia picanto

Najtańsze samochody używane

Wybór na samochodowym rynku wtórnym jest naprawdę ogromny, choć kryzys motoryzacyjny uderzył także i tam. Gołym okiem widać skok cen, jeżeli porównamy je z rokiem 2019 czy nawet 2020. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje tańszych rozwiązań, które mimo wszystko nie okażą się skarbonką na pieniądze. Nie da się oczywiście znaleźć samochodu za kilka tysięcy złotych, w którym wszystko będzie bez żadnej skazy, co nie oznacza, że każde auto z tego najniższego przedziału cenowego nie będzie nadawać się do niczego poważnego. Jakie tanie samochody używane mogą być więc dobrym wyborem?

Tani samochód używany – czy warto kupić takie auto?

Choć aktualnie wiele osób, a w szczególności nowi kierowcy, mogą mieć naprawdę ograniczony budżet, jaki mogą przeznaczyć na swój samochód, niektórzy i tak mają pewne obawy, czy lepiej nie poczekać jeszcze kilka miesięcy, by uzbierać trochę większą sumę. Oczywiście wątpliwości nie biorą się znikąd – kupno auta to zawsze dość spora inwestycja i nikt nie chce stać się właścicielem pojazdu, który albo będzie miał sporo wad, albo częściej niż jeździć będzie stać u mechanika.

Mała cena nie zawsze oznacza jednak tego, że samochód nie będzie nam dobrze służyć. Niektóre modele, szczególnie te z segmentów A i B, były stosunkowo tanie już na swoją premierę, a wraz z upływem czasu samoistnie mocno traciły na cenie – czy to przez sporą konkurencję, czy to przez małe możliwości pod kątem osiągów, czy to nawet w wyniku słabego wyposażenia. Równocześnie mogą być one naprawdę wytrzymałe, a niektóre egzemplarze, pielęgnowane przez poprzednich właścicieli, będą w stanie wytrzymać jeszcze spory szmat czasu.

Czy więc kupowanie auta za kilka tysięcy złotych ma sens? Oczywiście! Co prawda takiej decyzji nie można podejmować w przypływie chwili, gdyż możemy się na tym naprawdę mocno przejechać. Jeżeli jednak porządnie się nad tym zastanowimy, dokładnie sprawdzimy kilka interesujących nas aut i być może wynegocjujemy jeszcze lepszą cenę, możemy za niewielką kwotę zdobyć auto, które będzie się naprawdę dobrze sprawować.

Tani samochód używany – na co uważać przy kupnie?

Tanie samochody używane w średnim stanie to dla wielu osób wręcz idealna okazja, by zarobić na nieświadomym niczego kliencie. Jeżeli więc podejmujemy się zakupu samochodu z tej niższej półki cenowej, warto uzbroić się w odpowiednią wiedzę oraz narzędzia, by mieć jak największe przekonanie, iż podejmujemy dobrą decyzję.

Przede wszystkim, zanim pojedziemy na oględziny auta, warto jest sprawdzić raport auta w oparciu o jego numer VIN. Kosztuje to kilkanaście złotych, lecz taki zabieg pozwala orientacyjnie sprawdzić, czy auto jest bezwypadkowe i czy nie ingerowano w nie w jakiś podejrzany sposób.

Przy oględzinach warto zaopatrzyć się w miernik lakieru. Pomiary mocno odbiegające od normy mogą wskazywać na próbę ukrycia na przykład sporych ognisk rdzy. Koniecznie musimy również zajrzeć pod maskę i pod samo auto. Jeżeli sprzedawca jest uczciwy, nie powinien mieć żadnego problemu z wybraniem stacji diagnostycznej właśnie przez nas.

Nie można również pominąć jazdy próbnej, podczas której będziemy mogli ocenić pracę silnika, stan sprzęgła oraz skrzyni biegów, układu kierowniczego i zawieszenia. Trzeba również upewnić się, że auto posiada komplet dokumentów.

Tani samochód używany – najpopularniejsze modele na rynku wtórnym

Za kilka tysięcy złotych możemy znaleźć kilka naprawdę ciekawych propozycji, które po pierwsze są uznawane za naprawdę trwałe maszyny, a po drugie ewentualne części zamienne nie będą należały do najdroższych.

Bardzo popularnymi wyborami w Polsce są modele Volkswagena. W najmniejszych przedziałach cenowych najczęściej wybierane są modele Golf, Polo oraz Fox. Wszystkie są mniejszymi lub większymi hatchbackami, które idealnie sprawdzą się w jeździe miejskiej. Z niemieckich aut warto także zwrócić uwagę na Opla Corsę czy Opla Astrę.

Bardzo popularnym i ciekawym wyborem jest Seat Ibiza, samochód spokrewniony z wymienionym wyżej Polo. Ciekawymi propozycjami mogę być również takie samochody, jak Renault Clio, Peugeot 207, Fiat Panda czy Skoda Fabia. Wszystkie te auta to miejskie hatchbacki. W wyższych segmentach można zwrócić uwagę na Skodę Octavię, Audi A4 czy Hondę Civic.