seat

O czym każdy właściciel samochodu musi pamiętać w ciągu roku?

Kalendarz każdego właściciela pojazdu – daty, które warto zanotować!

 

Posiadanie samochodu przynosi oczywiście wiele benefitów, lecz równocześnie nie można zapominać o pewnych formalnościach, które każdy właściciel auta musi wypełniać rok w rok. Często są to kwestie, od których najzwyczajniej w świecie nie da się uciec. Innym razem zaś możemy tu mówić o przypadkach jednorazowych, które jednak muszą być dokładnie przez nas dopilnowane. W innym przypadku prosimy się o kłopoty i nie mowa jest tutaj tylko i wyłącznie o mandatach czy karach administracyjnych. Jakie są więc rzeczy, o których każdy kierowca koniecznie powinien pamiętać w ciągu roku?

Okresowe badanie techniczne pojazdu

Absolutnie najważniejszą kwestią dla każdego kierowcy, nieważne czy chodzi tu o samochody używane, czy nowe, jest oczywiście okresowe badanie techniczne pojazdu. Oczywiście nie mówimy tutaj o sytuacji, która bezwzględnie dla wszystkich oznacza wizytę na stacji kontroli rok w rok. Wszystko bowiem zależy od wieku pojazdu – to właśnie on ostatecznie definiuje, jak często musimy obowiązkowo odbyć kontrolę techniczną. Możemy również rzecz jasna wykonywać takie badania częściej, lecz jest to już kwestia osobista. Teraz bowiem mówimy o obowiązkowych kontrolach, od których po prostu nie ma ucieczki.

Jeżeli dopiero co wyjeżdżamy samochodem z salonu, pierwsze badanie techniczne musimy odbyć dopiero trzy lata od dnia rejestracji auta. Druga kontrola przewidziana jest po dwóch latach i dopiero od tego momentu konieczna będzie coroczna wizyta na stacji kontroli pojazdów. Oczywiście po każdej kolizji czy znaczącej zmianie w aucie, która hipotetycznie może naruszać homologację, trzeba będzie przejść dodatkowe badanie techniczne. Co więcej, coroczna kontrola jest konieczna nawet dla nowych samochodów, jeżeli te posiadają instalację LPG. W tym przypadku data pierwszej rejestracji auta nie ma tu żadnego znaczenia.

Wykup obowiązkowego ubezpieczenia OC

Kolejna nieunikniona dla każdego kierowcy kwestia, która oczywiście wiąże się z kolejnym niemałym wydatkiem, to obowiązkowy wykup ubezpieczenia OC. Każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach, musi mieć ważną polisę OC, a za brak jej posiadania możemy otrzymać naprawdę spory mandat. To właśnie dlatego dobrze jest skontrolować, kiedy dokładnie kończy nam się polisa. Jeżeli nie chcemy jej zmieniać, nie będzie z tym żadnego problemu – przedłuży się ona automatycznie, oczywiście po jej opłaceniu. Więcej formalności czeka nas jednak w sytuacji, gdy chcemy zmienić ubezpieczenie bądź towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jeżeli chcemy, by nasza umowa ubezpieczeniowa nie została przedłużona, konieczne jest działanie z wyprzedzeniem. Wypowiedzenie należy bowiem dostarczyć do towarzystwa najpóźniej dzień przed końcem obowiązywania obecnej polisy. Z drugiej jednak strony mamy pewnego rodzaju zabezpieczenie, jeżeli wysyłamy wypowiedzenie w formie papierowej na przykład za pośrednictwem Poczty Polskiej. W takim przypadku bowiem dzień dostarczenia umowy rozumiany jest jako dzień, w którym został przybity stempel pocztowy.

Przygotowanie auta na zmianę sezonu

Jest to jedna z najważniejszych kwestii, która kierowcę czeka w całym roku co najmniej dwukrotnie, a często jest ona pomijana, co ma znaczny wpływ nie tylko na wygodę podróżowania, ale również na bezpieczeństwo. Niezależnie bowiem od tego, czy przygotowujemy nasz pojazd na nadejście lata, czy zimy, będziemy musieli włożyć trochę pieniędzy oraz wysiłku, by nasze auto było w stu procentach gotowe na trudy najbliższych dni.

W pierwszej kolejności na myśl może nam się narzucić konieczność zmiany opon z zimowych na letnie oraz na odwrót. Wypada również zadbać o zakup odpowiednich płynów, które sprawdzą się w konkretnej temperaturze, skontrolowanie stanu klimatyzacji, a także, dla przykładu w przypadku nadchodzącej zimy, zabezpieczenie lakieru, by ten był bardziej odporny chociażby na sól drogową.