zakup samochodu

Zakup samochodu — na co zwrócić uwagę przy okazyjnie niskiej cenie?

Zakup samochodu używanego to często loteria. Niezwykle trudno jest kupić idealne auto, które będzie spełniało wszystkie wymagania kierowcy. Jeżeli wydaje Ci się, że znalazłeś perfekcyjny pojazd, lecz jego cena wydaje Ci się zbyt niska, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Pomoże Ci on ustrzec się przed nieuczciwym sprzedawcą liczącym na niewiedzę kierowcy.

 

 

Co wziąć pod uwagę kupując samochody używane?

 

Znacząca część kierowców szukających używanego pojazdu sięga do popularnych internetowych serwisów ogłoszeniowych. Trudno się temu dziwić — znaleźć można tam bogaty wybór samochodów w zróżnicowanych przedziałach cenowych. Na co warto zwrócić uwagę przeglądając takie ogłoszenia? Podejrzenia powinny wzbudzić między innymi takie, w których wypunktowane są jedynie zalety samochodu, a brak jest jakichkolwiek informacji na temat jego wad. Ogłoszenie uczciwego sprzedawcy zawierać powinno kompletny opis auta, z uwzględnieniem najważniejszych dla potencjalnego nabywcy kwestii, takich jak jego stan techniczny, przebieg, przebyte w ostatnim czasie naprawy czy historia wypadkowa. Jeżeli brak tam tego typu danych, należy wykonać telefon i zapytać o wszystkie nurtujące kwestie. Pozwoli to upewnić się, czy mamy do czynienia z uczciwą, rzetelną osobą, która nie chce nas oszukać.

 

Po wybraniu interesującego ogłoszenia, należy się umówić na oględziny. W jaki sposób powinny być sprawdzane auta używane? W pierwszej kolejności należy skontrolować lakier oraz stan nadwozia, zwracając szczególną uwagę na duże odpryski oraz ślady korozji i próby bezpośredniej aplikacji nowego na stary. Przydatny może się tutaj okazać urządzenie, jakim jest miernik lakieru. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odpryski na przednim zderzaku lub masce czy obicia na obrzeżach drzwi są normą w przypadku kilkunastoletnich pojazdów używanych. Wątpliwości wzbudzić powinien natomiast perfekcyjnie prezentujący się, idealnie lśniący lakier. Może on bowiem wskazywać na odbyte poprawki lakiernicze lub lakierowanie całego auta.

 

O czym jeszcze należy pamiętać oglądając samochody używane? Następna istotna kwestia to stan kierownicy oraz gałki zmiany biegów. To 2 elementy, z którymi każdy kierowca ma bezpośredni kontakt i które są w największym stopniu narażone na zużycie. Normą w przypadku pojazdów mających przebieg na poziomie co najmniej 200 000 kilometrów są popękane, wyślizgane, noszące wyraźne ślady zużycia okładziny. Jeżeli wymienione powyżej elementy wyglądają jak nowe, może to oznaczać, że zostały wymienione przez poprzedniego właściciela, a co za tym idzie — sprzedawany samochód może mieć znacznie większy przebieg niż ten podany w ogłoszeniu.

 

Podczas oględzin używanego samochodu, pod lupę warto wziąć także stan foteli. Po ich zużyciu można bowiem z łatwością ocenić szacunkowy przebieg pojazdu. Pęknięcia, wytarcia oraz wgniecenia to znak, że auto było intensywnie eksploatowane. W przypadku starszych samochodów, do czynienia możemy mieć także z wkładem fotela kierowcy odklejającym się od konstrukcji oraz dziurami znajdującymi się na krawędzi od strony drzwi. Jak rozpoznać, że został on wymieniony na nowy? W tym celu, wystarczy porównać kolor tapicerki. Jeżeli różni się od pozostałych elementów, należy spytać sprzedawcę o przyczynę takiego stanu rzeczy.

 

Oglądając auto używane, zajrzeć należy pod jego maskę. Warto wówczas sprawdzić, czy nie znajdują się tam widoczne wycieki. Jeśli silnik jest podejrzanie czysty i wygląda jak nowy, może to oznaczać, że poprzedni właściciel umył go w celu zatajenia niewygodnych faktów, takich jak na przykład zachlapania olejem.

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu używanego w okazyjnie niskiej cenie, niezbędne będzie również sprawdzenie jego rzeczywistego przebiegu. Jak rozpoznać, czy jest on zgodny z tym podanym w ogłoszeniu? To bardzo proste! W tym celu wystarczy sprawdzić numer VIN pojazdu. Jeżeli sprzedawca nie chce go podać, a co więcej — nie posiada dokumentów, takich jak książka serwisowa, lepiej zrezygnować z zakupu.